Nafukovadla, skákací hrady,stany, balóny,vzducholodě...

FAQ

FAQ


Kolik lidí balón unese?

Nosnost balónu závisí od velikosti (objemu) obalu a od venkovní teploty. V zimě balón uveze více, v léte méně. Objem balónu 2200 m3 uveze 2 až 3 lidi včetne pilota, objem 3000 m3 uveze 4 až 5 lidí. Ale je to jen orientační.Kde je vaše "letište", resp. "startovní plocha"?

Balón muže startovat kdekoliv, kde je místo cca 40x40 m, ideální je louka schovaná v údolí nebo za lesem, ve směru vzletu bez vysokých překážek (dráty VN, vysoké domy, věže kostela, vysoké stromy), při výběru záleží na meteorologických podmínkách. Podstatné je mít souhlas majitele pozemku, někdy totiž chce i peníze.Jak dlouho let balónem trvá?

Vyhlídkový let balónem trvá cca 1 hodinu. Na celou akci je však potřeba počítat se zhruba 4 až 5 hodinami času. Proto je balon schopen udělat pouze jeden vzlet ráno a jeden odpoledne (to je odvislé od meteorologických podmínek - ráno nefouká, v poledne vítr zesílí, večer se opět uklidní - neplatí to vždy).Připravujete cestující na první let? Co taková příprava obsahuje?

Žádná příprava na let není nutná. Obvykle jsou lidé před vzletem trochu nejistí, ale to je z neznalosti. Po vzletu, přibližně ve výšce cca 10 - 15 m to z nich spadne a pak je to již v pořádku. Koš balónu totiž působí "překvapivě" velice stabilně a nemáte pocit, že spadnete dolů. Říká se dokonce, že je to "létající plošina".Je nutný na let určitý oděv?

Není nutný speciální oděv, je lepší sportovní. Nehrozí ani zima (létá se ve výšce cca 50 až 300 m, teplota je stejná), ani vítr (v balónu nefouká, letí se rychlostí větru a směrem po větru).Chtějí někteří adepti letu vzít s sebou domácího mazlíčka?

Domácí mazlíčky do balonu nemůžeme vzít a to proto, že nikdo neví, jak by se chovali ve větší výšce.Tvoří někteří vaši zákazníci "štamgasty"?

Ano, jsou i takoví obdivovatelé létání balónem, že si letenky objednávají tak jedenkrát za rok, obvykle vždy s několika přáteli.Co myslíte, že lidi na létání balónem přitahuje?

Je to pocit volnosti, nadhledu, odtržení od uspěchané reality, to, že s balónem se nedá letět proti větru, zvláštní pohled na zem (můžete třeba trhat listy ze stromu nebo koukat do dvorku, takový pohled Vám žádné jiné letadlo nedá) a samozřejmě romantika. Ta láká asi lidi nejvíce.Liší se pocit z letu balónem a letadlem a jak?

Hodně se liší. Letadlem se stále někam řítíte, máte pocit velkého dopředného pohybu. V balónu stojíte uprostřed prostoru v klidu a pohodě a rozhlížíte se okolo sebe. Dopředná rychlost je malá, skoro neznatelná (je to rychlost větru) a vy máte hodně času si vše prohlédnout, v malé výšce můžete volat na lidi a povídat si s nimi.Jak rychle balón letí?

Balón letí rychlostí větru a ve směru větru. Z toho vyplývá, že v balonu většinou nefouká.Kde je váš balón (balóny) vyroben?

Oba dva balóny jsou vyrobeny v AEROTECHNIKu Kunovice.Je cestující pojištěn?

Každé místo v koši balónu je ze zákona pojištěno ve výši Kč 750 000.- na jednu osobu a ve výši Kč 1 000 000.- proti škodám na majetku třetích osob.Máte nějaké letenky, abych je mohl dát jako dárek?

Ano, standardně prodáváme tištěné barevné letenky, které se mohou dávat jako dárek.Jak je obtížné pilotovat balón?

Každý let balónem je originální, vzhledem k tomu, že pokaždé jsou jiné meteorologické podmínky. Letí se jinou rychlostí, jiným směrem. Někdy je vzduch klidný, potom je pilotování jednoduché, někdy je "rozbouřený", to jsou turbulence, nárazy a to je potom velice nepříjemné až nebezpečné. Vhodnost podmínek pro let musí odhadnout pilot z meteorologické předpovědi a z okamžité situace. To však ale není vidět pro laika ze země. Proto někdy přijde i rozčarování "vždyť je přece hezky, vy nechcete letět". Ale to odmítnutí je vždy ve prospěch bezpečnosti pasažéra. A rozhodnutí o tom, zda letět, to je věc odpovědnosti a přístupu pilota, které jsou hodně odvislé od jeho předchozích zkušeností a počtu nalétaných hodin v balónu.

Nafukovadla, skákací hrady,stany, vzducholodě...
Zepelin CZ, s.r.o.
Pekařská 1642,
686 04 Kunovice
Česká republika
+420 572 547 183
+420 572 547 184
info@zepelin.cz